مدیریت کتابخانه ها در پی اچ پی با Composer

با توجه به اصل DRY یا Dont Repeat Yourself در برنامه نویسی، احتمالا تجربه کار با کتابخانه های جانبی در زبان های برنامه نویسی را دارید. اگر اینطور نیست باید در این زمینه حتما تجدید نظر کنید.

برای مدیریت این کتابخانه ها در زبان پی چی پی (PHP)،‌ تا چندی پیش پروژه PEAR تنها ابزار موجود در این زمینه بود که در کل پروژه موفقی نبود. اما با معرفی کامپوزر (Composer) که بعضی اون را انقلابی در زمینه توسعه پی اچ پی می دانند این مطلب وارد بعد جدیدی شد.

کامپوزر استفاده از کتابخانه مورد نظر و نسخه مورد نیاز شما را به سادگی فراهم می کند. همچنین اگر آن کتابخانه به کتابخانه های دیگیری نیاز داشته باشد امکان نصب و مدیریت اون ها را نیاز برای شما فراهم می نماید.

نصب کامپوزر به دو صورت دستی و از طریق اینستالر قابل انجام هست که در اینجا روش نصب از طریق اینستالر را برای شما توضیح خواهم داد. برای نصب این این ابزار دستورات زیر را به ترتیب در ترمینال وارد نمایید.

در دستور بالا شما ابتدا یک پوشه برای کامپوزر در پوشه opt خودتون ایجاد می کنید و سپس از طریق پی اچ پی، اینستالر کامپوزر را دریافت و اجرا می کنید. در ادمه برای دسترسی راحت به کامپوزر در ترمینال می توانید از طریق دستور زیر یک لینک در پوشه bin برای اون ایجاد کنید.

در این مرحله کامپوزر به راحتی از طریق ترمینال قابل دسترس خواهد بود و برای بررسی صحت عملکرد اون میتوانید از دستور زیر استفاده کنید. در خروجی دستور زیر شناسه نسخه و زمان انتشار اون را مشاهده خواهید کرد.

برای مشاهده فهرست و جستجوی پکیج هایی که از کامپوزر پشتیبانی میکنند می توانید به سایت Packagist که مخزن اصلی پکیج های کامپوزر است مراجعه نمایید.

برای استفاده از کامپوزر در پروژه خود، در ترمینال به پوشه اصلی پروژه وارد شوید و برای اضافه کردن پکیج مورد نظر از دستور زیر استفاده نمایید. دستور زیر نسخه 2.4.3 از فریم ورک Slim را به پروژه شما اضافه خواهد کرد.

پس از انجام مراحل بالا فایلی با نام compser.json در پوشه اصلی پروژه شما ایجاد میشود که حاوی فهرست پکیج های موجود در پروژه شما و سایر تنظیمات پروژه برای کامپوزر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با تنظیمات این فایل به این آدرس مراجعه نمایید.

علاوه بر فایل composer.json در آدرس پروژه شما پوشه دیگری با نام vender که حاوی فایل های کتابخوانه و تنظیمات کامپوزر می باشد ایجاد خواهد شد. توجه داشته باشید که نمی بایست فایل های وجود در این پوشه را ویرایش نمایید. برای فراخوانی کتابخانه های کامپوزر در پروژه خود کد زیر را در ابتدای فایل اصلی (یا فایلی که در کل پروژه فراخوانی می شود) پروژه خود وارد نمایید.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.