نصب و پیکربندی مووبل تایپ 3.2

سلام
بنا به در خواست عده ای از دوستان مبنی بر اینکه احتیاج به آموزشی برای نصب مووبل تایپ بر روی فضای مورد نظرشون بر روی اینترنت دارن تصمیم گرفتم که در این پست به آموزش مراحل و چگونگی نصب و تنظیم ام تی بر روی هاست، به کمک CPanel بپردازم.
دوستان همونطور که اطلاع دارید چند وقتی هستش که نسخه جدید ام تی یعنی نسخه 3.2 منتشر شده و بنا به همین علت تصمیم گرفتم که برای این آموزش این نسخه را مد نظر قرار بدم. خوب چون در نوشتن این مقاله سعی بر این دارم که بگونه ای کامل و با جزییات مطالب را عنوان کنم که برای دوستان نسبتا مبتدی تر قابل درک باشه تصمیم گرفتم که این آموزش را از مرحله دریافت آخرین نسخه موجود ام تی شروع و تا راه اندازی یک وبلاگ به کمک ام تی ادامه بدم.

بعد از مقدمه فوق به اصل مطلب می پردازم. برای شروع کار، به منظور دریافت آخرین نسخه از سیستم مدیریتی مووبل تایپ به سایت “Six Apart” مراجعه کنید. در صفحه اول این سایت و در لینک های موجود در قسمت فوقانی سایت بر روی لینک “Movable Type” کلیک کنید، تا به صفحه مخصوص به این سیستم راهنمایی بشید. در این صفحه بر روی لینک “Get the Free 3.2 Update” کلیک کنید تا به صفحه ورود به اشتراک مووبل تایپ وارد بشید. در این صفحه بر روی لینک ورود کلیک کنید و در صفحه ای که ظاهر خواهد شد، نام کاربری و کلمه عبور خودتون را وارد کنید (چنانچه قبلا ثبت نام نکرده اید از طریق همین صفحه اقدام کنید). پس از ورود به اشتراک خودتون در صفحه اصلی اشتراک بر روی لینک “Download” در مقابل عنوان “Movable Type 3.2” کلیک کنید تا به صفحه دریافت ام تی راهنمایی بشید. در صفحه دریافت مووبل تایپ، از قسمت “Select the distribution” گزینه “Full Version” و از قسمت “Select download format” گزینه “.tar.gz (Good for Unix/Mac servers)” را انتخاب و بر روی دکمه “Download Movable Type” کلیک کنید. شما به صفحه جدیدی راهنمایی می شوید و پس از چند لحظه پیغام دریافت فایل بر روی صفحه ظاهر می شود.
پس از دریافت فایل با استفاده از یکی از برنامه های مدیریت FTP نظیر “WS_FTP Pro”، فایل را به پوشه “cgi-bin” در داخل پوشه “public_html” انتقال بدید. بعد از اون وارد CPanel بشید و از طریق “File Manager” به پوشه “cgi-bin” برید و در داخل پوشه بر روی نام فایل کلیک کنید و از قسمت سمت راست صفحه گزینه “Extract File Contents” را انتخاب کنید تا محتویات فایل استخراج شود. پس از استخراج فایل های مووبل تایپ از حالت فشرده، پوشه ای با عنوان “MT-3.2 en_US” ایجاد می شود که حاوی فایل های مذکور می باشد. بر روی نام این پوشه کلیک کنید و از لیستی که در قسمت سمت راست صفحه ظاهر می شود، گزینه “Rename this folder” را انتخاب و نام پوشه را به “mt” تغییر دهید. سپس برای ورود به پوشه بر روی شکل پوشه در کنار نام آن کلیک کنید و در میان لیست پوشه ها، پوشه “mt-static” را پیدا و بر روی نام کلیک کنید و از لیست سمت راست گزینه “Move this folder” کلیک و از لیستی که در سمت چپ ظاهر می شود، بر روی نام پوشه “public_html” کلیک کنید.
در سومین مرحله که مرحله جاری هستش، شما می بایستی یک پایگاه داده ایجاد کنید، ام تی از پایگاه های متعددی پشتیبانی می کنید اما پایگاهی که به شما پیشنهاد می شود پایگاه داده “MySQL” هستش، در خصوص علت استفاده از این پایگاه داده فقط یک دلیل عنوان می کنم، اون هم اینکه اکثر پلاگین های ام تی از این پایگاه داده پشتیبانی می کند. برای ایجاد پایگاه داده لازم برای نصب ام تی، پس از ورود به CPanel برای ورود به قسمت پایگاه های داده “MYSQL” بر روی لینک “MySQL Databases” کلیک کنید. در صفحه ای که ظاهر می شود برای ایجاد پایگاه داده در قسمت “Db” نام مورد نظر که “mt” پیشنهاد می شود را وارد و بر روی دکمه “Add Db” کلیک کنید. برای ایجاد نام کاربری که به این پایگاه داده دسترسی داشته باشد در قسمت “Users”، نام و کلمه عبور مورد نظر را وارد نمایید و بر روی دکمه “َAdd User” کلیک کنید. برای بر قراری دسترسی کاربر بر روی پایگاه داده ازب قسمت “Databases” و از منوی “User” و “Db”، به ترتیب نام کاربری و پایگاه داده را انتخاب و بر روی دکمه “Add User to Db” کلیک کنید.
در مرحله بعد در داخل پوشه “mt” فایلی با نام “mt-config.cgi-original” جستجو و بر روی نام فایل کلیک کنید و از لیست سمت راست گزینه “Edit File” را انتخاب کنید تا محتویات فایل مذکور در صفحه ویرایشگر به نمایش در بیاد. در داخل فایل به دنبال خط زیر بگردید و مقدار آن را با آدرس پوشه ام تی بر روی سایت خودتون تغییر دهید (اگر مراحل را مطابق دستور اجرا کرده باشین فقط کافیه که قسمت “example.com” را با نام دومین سایت خودتون تعویض کنید).

سپس قسمت “MySQL Configuration” را در داخل فایل جستجو کرده و در قسمت پایین آن اطلاعات خواسته شده را وارد کنید (توجه داشته باشید که قبل از ورود هر یک از مقادیر علامت “#” را از ابتدای آن پاک کنید).

خطوط فوق را به ترتیب تکمیل نماید و توجه داشته باشید که علامت”#” از ابتدای هر پنج خط حذف شود. “” را با نام پایگاه داده ای که ایجاد کردید، “” را با نام کار بری که به پایگاه داده دسترسی دارد و “” را با کلمه عبوری که تعیین کردید جایگزینی کنید. سپس خط زیر را جستجو و پس از برداشتن علامت “#” از ابتدای آن قسمت “example.com” را با نام دومین خود جایگزینی کنید.

پس از آن برای زخیره فایل به قسمت پایینی صفحه ویرایش گر رفته در قسمت “Save file as” نام فایل را به “mt-config.cgi” تغییر داده و بر روی دکمه “Save” کلیک کنید.
تا اینجا به مراحل پیش از نصب پرداختیم اما برای نصب ام تی، آدرس پوشه ام تی و در انتهای آن نام فایل “mt.cgi” را در کاوشگرتون وارد و بر روی کلید اینتر کلیک کنید تا به صفحه نصب ام تی را هنمایی بشید. در این صفحه بر روی دکمه “Finish Install” کلیک و صبر کنید که مراحل نصب به پایان برسد.
در اینجا مراحل نصب ام تی به پایان رسید، در قسمت پایانی قصد دارم تنظیمات کلی لازم بعد از نصب را براتون مرور کنم. پس از پایان نصب و ظاهر شدن پیغام “Installation complete!ف، بر روی دکمه “Login to Movable Type” کلیک کنید تا به صفحه ورود ام تی راهنمایی شود. برای ورود به ام تی در قسمت های “Username” و “Password”، به ترتیب “Melody” و “Nelson” را وارد، و بر روی دکمه “Log In” کلیک کنید.
به عنوان اولین کار بعد از اولین ورود به سیستم مووبل تایپ، در بالای صفحه و در کنار نوشته “Welcome” بر روی نام کاربری که در اولین ورود “Melody” هستش کلیک کنید تا به صفحه مشخصات نویسنده راهنمایی بشید و در صفحه ای که ظاهر می شه مشخصات موجود را با مشخصات خودتون و نام کاربری فعلی که “Nelson” هستش را با نام کاربری مورد نظر خودتون تغییر بدید.
و کار دیگری که باید بکنید اینه که بر روی لینک “Configure this weblog” در زیر نام اولین وبلاگ یا “First Weblog” کلیک تا به صفحه تنظیمات وبلاگ جدید راهنمایی بشید. در این صفحه چنانچه مایلید که وبلاگ شما در روت یا ریشه سایتتون قرار بگیره و بعد از بازسازی با وارد کردن دومین سایت شما، وبلاگ به نمایش در بیاد، بعد از وارد کردن نام وبلاگ و انتخاب منطقه زمانی، بر روی دکمه “Save Changes” کلیک و سپس وبلاگ را باز سازی کنید.
با امید به این که این آموزش مورد توجه دوستان قرار گرفته باشه. چنانچه سوال، نظر، انتقاد، یا پیشنهادی دارید از طریق قسمت نظر خواهس با من تماس بگیرید.

10 پاسخ
 1. داریوش
  داریوش says:

  سلام میلاد جان .کاره خوبی کردی نوشتی.به نظرم ارزش چاپ در روزنامه رو داره .اگر میخوای تغییراتی توش بدی برام میل کن که چاپ روزنامه ای باشه.
  من مقاله رو کامل نخوندم.فقط در لوکال یک بار تست کردم نشد تونستی یک بررسی روش بکن.من با همون برنامه easyphp کار کردم و البته روش زیاد وقت نگذاشتم. طولانی شد شرمنده !

  پاسخ
 2. mohammad Faghih
  mohammad Faghih says:

  سلام آقا میلاد
  کلیه مراحل نصب ام تی رو رفتم
  اما وقتی آدرس زیر رو وارد میکنم ارور404 به من میده یعنی اصلا به سایت موویبل تایپ لاگین نمیکنه
  لطفا منو راهنمایی کن
  متشکرم

  پاسخ
 3. نوید
  نوید says:

  دوستان من یوز و پسورد ام نی رو میخواستم واسه لوگین!اون ملودی ونیلسون رو میزنم اما اشکال میگیره نسخه 3 هست

  پاسخ
 4. محمد جواد
  محمد جواد says:

  با تشکر از راهنمایی شما درخصوص کاستوم کردن اوت لوک 2003 در پاپ 3 با انجام این تنظیمات موفق به دریافت و ارسال ایمیل در این برنامه نشدم لطفا مرا راهنمایی نمایید .
  ارادتمند شما دوست عزیز

  پاسخ
 5. پیمان
  پیمان says:

  سلام من اول فایل ها را در cgi-bin هاستم قرار دادم ولی اصلا با کاوشگرم نمیشه وارد این پوشه شود بعد یک پوشه cgi-bin در پوشه htdocs که در واقع پوشه روت سایت من هست ساختم و فایل ها را به اون انتقال دادم ولی این بار محتوای متون داخل فایل mt.cgi به صورت متنی به من نمایش داده میشود.

  پاسخ
 6. siavash
  siavash says:

  سلام آقا میلاد پناه آوردیم به شما از دست …
  آیا این نسخه آخری ام تی رو میشه بصورت فارسی استفاده کرد یعنی فارسی شده چون میخوام این نسخه 3.2 رو نصب کنم اما نمیدونم فارسی سازش رو از کجا بیارم توی این سایت پشتیبان فارسی هم که میریم نسخه های قدیمی هست لطفا کمک کنید
  با تشکر

  پاسخ
 7. ایمان بستامی
  ایمان بستامی says:

  سلام
  آقا ما تمام مراحل رو رفتیم اما واسه وارد شدن به mt.cgi
  in error ro mide
  Got an error: Bad ObjectDriver config: Connection error: Access denied for user: ‘@localhost’ (Using password: YES)
  لطفا” من رو راهنمایی کنید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.